آشنایی با گونیا و کاربرد آنها

تعداد بازدید : 10436

آشنایی با انواع گونیا و کاربرد آنها
 

 ابزار صنعتی گونیا  به منظور بررسی صحت زوایا، خط کشی روی چوب، کنترل و درستی استفاده اتصالات‎ استفاده میشود. این ابزار از یک بازوی ضخیم و یک زبانه تشکیل شده و به انواع مختلفی تقسیم  می شوند که به هریک از آنها  در پایین می‎پردازیم:

1- گونیای معمولی:

گونیاهای معمولی از یک بازو و زبانه تشکیل شده که این زبانه دارای زاویه 90 درجه است که داخل بازو قرار گرفته است . زبانه این نوع گونیا گاهی مدرج نیست که در این مدل گونیا تنها به منظور صحت گونیایی بودن قطعه کار و خط کشی زبانه برای اندازه گیری های خارجی و داخلی استفاده می شود. کاربرد گونیا مدرج در کنار خط کشی، برای اندازه گیری نیز مورد استفاده قرار میگیرد.  این نوع گونیا از نظر جنس به انواع مختلف دسته بندی میشود  که شامل نوع چوبی، فلزی و ترکیبی از چوب وفلز به طول های 150، 200، 250، 300 میلیمتر می باشد.
                                                                                                

 

2- گونیای فارسی ثابت :

گونیاهای‎ فارسی ثابت می توانند زاویه 45 ترسیم کنند که در کارهای قالب سازی بیشترین استفاده‎ را دارد و از آن جهت که برش 45 درجه در صنایع چوب فارسی نامیده می شود این گونیا به فارسی ثابت معروف است. تیغه این نوع گونیا به نسبت  به دسته آن، تحت زاویه 45 درجه قرار گرفته که به بوسیله آن می توان‎ دو زاویه 45 و 135 درجه را ترسم کرد.

                                                                                                   

3- گونیای تاشو :

گونیای تاشو وسیله ای ساده است که قابلیت ایجاد زاوایای مختلف بر روی قطعه را دارد و می‎تواند زوایای 5 تا 180 درجه را رسم کند. این گونیا دارای درجه بندی نیست و از یک بازو و زبانه تشکیل شده که این زبانه از وسط دارای شکاف است که باعث حرکت بازو به جلو و عقب می شود. نوع دیگری از گونیای تاشو گونیای چرخنده است که از دو بازو تشکیل شده و حول محور یک پیچ متوسط حرکت می کند. . این وسیله را می توان از جنس چوب، فلز، پلاستیک یا ترکیبی از فلز وچوب ساخت و هنگام استفاده از آن باید از یک نقاله برای تنظیم زاویه استفاده کرد.       

                                                                                                                                                
4- گونیای مرکب:

گونیای مرکب از جمله گونیاهای کامل به  شمار می‎رود که به منظور آزمایش صاف بودن سطح قطعه کار، خط کشی، امتحان کلیه زوایا، اندازه گیری عمق و ارتفاع، مرکزیابی قطعات استوانه ای و همچنین تراز کردن سطوح کاربرد دارد. دلیل نامگذاری این گونیا چند تکه بودن آن است که از سه قسمت سر گونیایی، سر زاویه یاب و مرکز یاب تشکیل شده است. 

                                                                                              
 اصول گونیا کردن سطوح چوبی:

1- زبانه باید بشکل صحیح و محکم داخل گونیا قرار بگیرد.

2- گونیا باید فاقد هر گونه لکه ای از قبیل چسب چوب و یا رنگ باشد چرا که وجود لکه بر روی گونیا موجب کاهش دقت عمل هنگام کار می‎شود.

3- به وسیله نقاله می‎توان گونیای تاشو را دقیق تنظیم کرد.

4- برای انتقال خطوط عرضی به ضخامت قطعه کار، گیره را به میز کار محکم کرد.

5- بخشی از قطعه کار که بازوی گونیا به آن تکیه داده می‎شود، باید بطور کامل گونیایی شود.

مطالب مرتبط:

ابزار ماکیتا
ابزار دستی

ابزار نجاری

ابزار بادی

ابزار انداز گیری

جعبه ابزار

 

برچسب ها :

نام
ایمیل
نظر